Nie masz konta? Zarejestruj się | Zaloguj się

Błogosławieństwo

Uroczyste błogosławieństwo jest to obrządek, który zapewni młodej parze miłość i ochroni od złego. Bardzo ważne jest, aby moment błogosławieństwa był zaplanowany i spokojny.

Ceremonia zazwyczaj ma miejsce w domu panny młodej w dzień ślubu, często tuż przed wejściem do kościoła. Błogosławieństwo trwa dość krótko, chociaż dawniej była to długa ceremonia. 

b2

Tradycja: 

Jedną z najważniejszych części błogosławieństwa jest wywodzenie ( czyli wyprowadzenie panny młodej ) z domu do kościoła, z którego ma powrócić jako mężatka. Pobłogosławienie zazwyczaj miało miejsce w głównej izbie w atmosferze powagi i wzruszenia, niekiedy także płaczu i smutku. Była to forma pożegnania się z dotychczasowym życiem i zamknięcia pewnego rozdziału w życiu. Panna młoda symbolicznie żegnała się z całym domem, łącznie z rzeczami materialnymi. Młoda para klękała przed rodzicami dziękując za miłość, troskę i opiekę. Rodzicie znakiem krzyża błogosławili młodych kropiąc wodą święconą i całując w czoła. 

Dziś:

Obecnie obrządek ten jest wykonywany podobnie lecz bardzo symbolicznie. Miejscem dalej jest dom panny młody, przed przystąpieniem do błogosławieństwa należy przygotować wodę święconą i krzyż. Narzeczeni składają podziękowania rodzicom zwykle tradycyjnie klękając. Rodzice wyciągają dłonie nad głowami młodej pary, by jedno z nich udzieliło błogosławieństwa. Ceremonię kończy znak krzyża i opuszczenie domu przez państwa młodych i rodziców, którzy udają się do kościoła.


Komentarze

Marcin Wachowiak (2010-06-28 19:19:39)
Niezły ten artykuł:-)

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.

Firma Kamerados Sp. z o.o. realizuje projekt w ramach działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013.
Projekt współfinansowany przez UNIĘ EUROPEJSKĄ ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dotacje na innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość.
facebook