Polskie prawo cywilne przedstawia małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, powstały z ich woli jakorównorzędnych stron w celu wspólnego pożycia i zaspokajania potrzeb założonej rodziny. Oświadczenia takie składacie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego lub jego zastępcą. Można złożyć takie oświadczenie także przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta. Ceremonia trwa około 15 minut. Świadkami muszą być osoby pełnoletnie.
Obecnie można zawrzeć związek małżeński w dowolnie wybranym przez was USC na terenie Polski. Termin oczekiwania na ślub ustawowo wynosi 1 miesiąc i jeden dzień. W szczególnych przypadkach może być skrócony termin.
Panna / kawaler:
- Dowód osobisty,
- Odpis skrócony aktu urodzenia.
Osoba rozwiedziona:
- Dowód osobisty,
- Odpis skrócony aktu urodzenia,
- Odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub sentencja wyroku.
Osoba owdowiała:
- Dowód osobisty,
- Odpis skrócony aktu urodzenia,
- Odpis skrócony aktu zgonu poprzedniego współmałżonka
Kiedy macie wszystkie dokumenty możecie udać się do USC w celu załatwienia formalności związanych ze ślubem. Wypełniacie formularz dotyczący zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństw – dane personalne – adres, nr dowodu. W dniu ślubu przyszli małżonkowie i świadkowie zgłaszają się na kwadrans przed ceremonią z dowodami osobistymi na podstawie których sprawdza się wszą tożsamość. Po zawarciu małżeństwa i podpisaniu aktu małżeństwa otrzymujecie trzy skrócone odpisy aktu małżeństwa.
Dlaczego nie! Coraz większą popularnością cieszą się zorganizowane śluby w plenerze. Jeżeli zdecydujecie się zorganizować taki ślub cywilny musicie zwrócić się ze specjalnym podaniem do kierownika urzędu stanu cywilnego. Pamiętajcie o odpowiednim umotywowaniu waszego wniosku. Każde podanie rozpatrywane jest indywidualnie. Przepisy nie zabraniają przeprowadzenia ceremonii zaślubin w innym miejscu, dlatego teoretycznie kierownik USC może się na to zgodzić.
Brak komentarzy
Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.