Nie masz konta? Zarejestruj się | Zaloguj się

Zwyczaje weselne

1144947_historical_magdeburg_1_copy

Istnieje bardzo wielę zwyczajów dotyczących samej formy obrzędu jak i zachowania się przybyłych na ślubgości. W zależności od regionu kraju, istnieją różne formy obrzędów po ceremonii zaślubin. Jednakże podstawowe zasady obyczajów weselnych są niezmienne co do ich głównych treści. Pomińmy więc całą masę szczegółów i przyjrzyjmy się jak wygląda standardowa kolejność weselnych obyczajów.

Młoda para opuszcza kościół

Po zakończeniu mszy świętej młoda para opuszcza kościół. Nastaje czas powitania jej przez przybyłych gości. Małżonkowie przyjmują życzenia. Najpierw życzenia powinni sobie złożyć nowożeńcy, później świadkowie, rodzice, dziadkowie, krewni i przyjaciele. Często spotykany jest deszcz z ryżu czy też drobnych monet - oczywiście wszystko w umiarze. Zwyczaj ten ma symbolizować dobrobyt dla małżonków. Zbieranie drobnych monet jest pierwszym bardzo ważnym elementem. Kto z małżonków zbierze więcej monet będzie rządził w domu.

Młoda para udaje się na przyjęcie weselne

Odjazd spod kościoła także ma swój porządek. Najpierw odjeżdżają rodzice nowożeńców, potem młodzi i goście weselni. Pamiętajmy, aby zadbać o to, by każdy z gości miał możliwość dostania się na miejsce wesela. Nowożeńcy nie powonni śpieszyć się na salę weselną, aby nie przyjechać przed przybyciem gości.

1161763_just_married_copyMłoda para wstępuje na salę

Po przybyciu na salę w rytmie Marsza Mendelsona - pan młody przenosi swoją żonę przez próg drzwi. Tutaj powitani zostają przez rodziców, którzy przyjmują ich według staropolskiego obyczaju częstując chlebem oraz solą. Kolejnym etapem jest toast (złożony najczęściej z szampana) przez przybyłych gości. Para młoda dostaje trunek w powiązanych wstążką kieliszkach. Po opróżnieniu kieliszków para młoda rzuca je za siebie tłukąc je. Rodzice panny młodej rozsadzają gości przy stole. Przy zasiadaniu przy stole obowiązują następujące zasady. Na miejscu honorowym, zasiada oczywiście para młoda. Obok panny młodej zasiada ojciec pana młodego oraz świadek. Przy panu młodym siedzi matka panny młodej i drugi świadek. Naprzeciwko zasiada matka pana młodego oraz ojciec panny młodej. W centralnej części stołu zasiadają seniorzy obu rodzin oraz rodzeństwo nowożeńców. Często jednak porządek przy stole wygląda nieco inaczej.

Posiłek i bal

Kolejnym etapem przyjęcia weselnego jest podanie gościom ciepłego posiłku, po zjedzeniu którego nadchodzi pora na rozpoczęcie zabawy. Pierwszy taniec należy tradycyjnie do młodej pary - zazwyczaj do ustalonego wcześniej utworu muzycznego. Dopiero teraz do zabawy dołączają się rodzice i później goście.

Oczepiny

Zwyczajowo odbywają się o północy. Panny łapią rzucany przez panią młodą welon, a kawalerowie rzucany przez pana młodego musznik. Od tej chwili najważniejsze dwie osoby tego wieczoru przemianowane zostają na "starą parę młodą", a na parkiet wkracza "nowa para młoda" utworzona przez obecną właścicielkę welonu, oraz właściciela musznika.

Tort945265_cake_1_copy

Tuż po oczepinach na salę wjeżdża tort weselny. Dzieli go młoda para, w pierwszej kolejności częstując nim siebie, a następnie rodziców i zgromadzonych gości Miły akcentem weselnego przyjęcia jest podziękowanie dla rodziców zorganizowane przez parę młodą. Nowożeńcy i ich rodzice wychodzą na środek sali tanecznej, przygrywa im zazwyczaj utwór wybrany przez młodych na tę okazję i dziękują swym rodzicom za wychowanie i pomoc.

Dalsza część zabawy również pozostaje zróżnicowana. Poczęstunki, konkursy, tańce i zabawy - wszystko to trwa do momentu ustalonego odgórnie przez parę młodą lub do czasu kiedy ostatni gość nie opuści parkietu. Zazwyczaj w porannych godzinach muzyka grana przez orkiestrę jest stonowana i spokojna.


Komentarze

Paulina i Marek (2019-08-01 00:24:07)
Super <3 Bardzo dziękuję za stworzenie tej strony. Zapraszam do siebie https://szpinakowa.pl/

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.

Firma Kamerados Sp. z o.o. realizuje projekt w ramach działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013.
Projekt współfinansowany przez UNIĘ EUROPEJSKĄ ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dotacje na innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość.
facebook