Nie masz konta? Zarejestruj się | Zaloguj się

Inne obrządki ślubne

Obrządek prawosławny:818968_ortodox_cathedral_copy

Obrządek prawosławny wykazuje duże podobieństwo do uroczystości katolickich. Ceremonia zawiera wiele elementów symbolicznych. Dzieli się na dwie części: przyrzeczenia i ukoronowania. Przyrzeczenie rozpoczyna się od błogosławieństwa obrączek przez kapłana znakiem krzyża. Świadek zamienia obrączki małżonków co symbolizuje, że w życiu małżeńskim słabości jednego z małżonków będą kompensowane przez siłę drugiego. Na końcu wznoszą zapalone świece jako symbol boskiej światłości.

Ukoronowanie jest najważniejszą częścią uroczystości Podczas procesji ślubnej wchodzą tzw. Nosiciele koron, którzy niosą owe koron związane wstęgami jako symbol zjednoczenia. Koronacji dokonuje kapłan trzymają korony nad głowami państwa młodych. Potem kapłan wraz z nowożeńcami okrąża trzykrotni ołtarz, jest to ich symboliczna droga życia. Błogosławiony jest kielich wina i podany nowożeńcom.

Śluby prawosławne odbywają się w niedzielne popołudnia, także w środy i piątki. 

Obrządek protestancki:

Jest bardzo podobny do katolickiego ślubu. Małżonkowie są błogosławieni przez pastora i wszyscy modlą się  w ich intencji, komunia nie jest udzielana. Pozostałe zwyczaje są takie jak w ślubach katolickich.

Obrządek żydowski:1034388_historic_synagogue_facade_1_copy

Zwyczaje występujące w ślubie żydowskim mają źródła zarówno w uregulowaniach prawnych jak i  duchowych. Przykazanie boże mówi, że mężczyzna nie może się spełnić bez kobiety, a kobieta nie może się spełnić bez mężczyzny. Na kilka dni przed uroczystością zaślubin państwo młodzi nie widzą się ze sobą, ma to wzmocnić ich miłość. Przed ślubem panna młoda wybiera się do łaźni rytualnej aby duchowo się oczyścić i przygotować do uroczystości zaślubin. Tradycja żydowska pozwala na wesele w soboty wieczorem, niedzielę i w każdym innym dniu tygodnia. Nie można brać ślubu w piątek od wschodu słońca do zachodu słońca w sobotę.


Komentarze

Paulina i Marek (2019-08-01 00:24:01)
Super <3 Bardzo dziękuję za stworzenie tej strony. Zapraszam do siebie https://szpinakowa.pl/

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.

Firma Kamerados Sp. z o.o. realizuje projekt w ramach działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013.
Projekt współfinansowany przez UNIĘ EUROPEJSKĄ ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dotacje na innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość.
facebook